Son Dakika
Cumartesi, 25 Mart 2017 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Doğuştan görme engelli öğrenciden LYS derecesi
Hedefi Boğaziçi İşletme...

Konya'da doğuştan görme engelli 20 yaşındaki Emre Ev, LYS'de TM?3 puan türünde Türkiye 105'inci, TM?2 puan türünde 109'uncu, TM?1 puan türünde de 108'inci oldu. Emre Ev, aynı zamanda 3 puan türünden de Konya ikincisi oldu.Sınava özel salonda girdiğini, biri okuyucu ve biri cevapları işaretleyici 2 gözetmenin yardımıyla soruları cevapladığını belirten Emre Ev, LYS'de iyi bir derece çıkartmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde öğrenim görmeyi hedeflediğini belirten Emre Ev, sınava dersi derste dinleyerek hazırlandığını anlattı. "Görmemek engel değil" diyen başarılı genç, "Derslerimi çok dikkatli dinledim, öğretmenlerime gerek okulda, gerek dershanede sürekli sorular soruyordum. Karşılık da alıyordum, konuyla ilgili aklımda hiçbir soru kalmıyordu, konuyu derste tamamen öğrenmiş bir şekilde ayrılıyordum. Evde kardeşim test kitabını okuyordu, ben cevaplıyordum. Okulda arkadaşlarım okuyordu, dershanede okuyucu veriyorlardı. En büyük destekçim annem, beni hiç yalnız bırakmazdı. Günde 4 saat çalıştığım oluyordu, bazen hiç çalışmıyordum. Sınava girerken ben hep en iyisini düşünüyordum. Bu kadar olmasa da elimden geleni yapmaya çalışıyordum" dedi.


"OKUYUCU YANLIŞ OKUDU" İDDİASI


Sınavda matematik kitapçığının 41. sorusunda okuyucunun yanlış okuduğunu savunan Emre Ev, "Eğer o soru da doğru olsaydı tamamı doğruydu, ama o soru beni 3,4 puan aşağı çekti" dedi.

Bir kargo firmasınad çalışan baba Ömer Ev, oğlunun başarısıyla gurur duyduğunu belirterek, "Kendisine yardım eden herkese teşekkür ediyorum. Ağabeyi de Karaman'da Kamu Yönetimi okuyor, 4 çocuğum var, 4'ünü de okutacağım" dedi.OKULDAN ÖDÜL


Konya Selçuklu Anadolu Lisesi Müdürü Cafer Özer, Emre'nin çok başarılı, disiplinli, örnek bir öğrenci olduğunu belirterek, "Emre'ye güveniyoruz, daha çok başarılar bekliyoruz, her zaman yanındayız" dedi. Özer, Emre'ye okul adına bir yarım altın taktı.

 

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • yakup kemal kalyoncu
    ENGELLİLİK
    Sanırım engellilik izafi bir durum. Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz demiş atalarsözü. Emre ve Emreler bunu ispatlarken, engelsiz engelilere (elindeki imkanları heba edenlere) en güzel dersi vermekteler. Tebrik ediyor azminin ve başarılarının daim olmasını diliyoruz.
    26.07.2011 16:13:26
Copyright © 2009 Hasta Hakları Aktivistleri Derneği
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri